Go to content Go to menu
 


Fjalë të Urta

Thjeshtësi; Urtësi; Ëmbëlsi

  • Ai që do të zihet, zihet edhe me macen. DARDHË
  • Duro sa mund, gëzohu pa fund. VERI
  • Dhe durimi ka kufi. JUG
  • Dhisë kur i hanë brirët, gjen shoqe ti përpjekë. DEVOLL
  • Edhe guri pëlcet kur nxehet. KRUJË
  • E mjel sa e mjel lopën pastaj i bie me këmbë dhe e derdh. KORÇË
  • Fjal e ëmbël thyhen të fortin. SHKODËR
  • Fjala e mirë në ditë të keqe. KRUJË
  • Dhembi kafshon shpesh gjuhën, megjithatë ata mbeten miq. JUG
  • Gurit të rrokullisur dhe të dehurit mos i del përpara. LUNXHËRI
  • Hiq inatin gjej rehatin. KRUJË
  • I buti thyen të fortin. SHKODËR
  • Kur piqen dy vezë, njëra do thyhet. VLORË
  • Kush nuk e urdhëron dot vehten, pajtohet kollaj me të keqen. VLORË
  • Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORË
  • Lumi i thellë, nuk rrëmben. JUG
  • Me gojë i afron, me gojë i largon shokët. KOSOVË
  • Me njoftë veten asht urti, me qeverisë veten, është trimni. MILOT
  • Mëngjesi është më i mençëm se nata. TIRANË
  • Mos i fryj zjarrit se të djeg. JUG
  • Mos merr si pushka e jevgut. TIRANË
  • Mos nxirr vrerë prej goje të hidhërohesh, po nxirr sheqer të ëmbëlsohesh. PËRMET
  • Nga mërzitja e minjve, i vuri zjarrë mullirit. JUG
  • Nuk thyen dhëmbë fjala e mbarë. JUG
  • Për inat të sime vjerre, vete fle me mullixhinë. PËRMET
  • Për pleshtin djeg jorganin. JUG
  • Rrugë e gjatë pret shkurtër. MYZEQE
  • Sa ti trazosh urët aq më shumë ndizen. JUG
  • Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR
  • Shkallët ngjiten shkallë-shkallë. JUG
  • Ti prite të paktën, prite dhe të shumtën. SKRAPAR
  • Trim i mirë quhet ai që përcjell zemërimin. KRUJË
  • Uthulla e fortë plas gurin. TIRANË
  • Hajde baba të dëftej arrat e malit; Hajde gjyshe të të kallzoj ato të gjyshit. ELBASAN
  • As topi i Ali Pashës s'e tund. ELBASAN
  • Atij që nuk e do, i thuaji: "Të hyftë vetja në qejf". SHKODËR
  • Avash Beg se ka hendek. BERAT
  • Ay që ecën me krye përpjetë, bie në gropë. JUG
  • Baste e budalla, motër e vëlla. JUG
  • Breshëri e rreh, e dhija bishtin përpjetë. GJIROKASTËR
  • Daullja bie për ata që kanë veshë. PËRMET
  • Del çiraku më i mirë se ustai. JUG
  • Dy gjela në një vikt, s'këndojnë. JUG
  • Dhi e krimbur, bishtin përpjetë. BERAT
  • Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVË
  • Ena bosh zhurmon më tepër. KRUJË
  • Është nga ai gur që thyen çekan. JUG
  • Fjala pa punë, si peshku pa lumë. GJIROKASTËR
  • Fjalë pak e punë shumë. LIBRAZHD
  • Fol me ty, fol me murin. KAVAJË
  • Gjëmon voza që nuk ka verë. JUG
  • Gjithkush leu, mentë e veta pëlqeu. ELBASAN
  • Hiqu det se do shkojë lumi. JUG
  • I gjen mushka drutë. JUG
  • I mbushet mendja, atij që ka mend. SKRAPAR
  • Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR
  • Kalliri me bukë, s'e ngren kryet përpjetë. JUG
  • Këlyshi sado të lehë nuk të kafshon. KORÇË
  • Kollaj të thuash vreshtë, po duhet rrushi. DUKAT
  • Kur ngjite përpjetë, shiko dhe tatëpjetë. JUG
  • Kur u ba horri pashë, vrau t'anë. KAVAJË
  • Kush ka matur veten, ka matur gjithë botën. JUG
  • Kush s'kupton, i japin të kuptojë. JUG
  • Lumi i thellë, s'ka ushëtimë. JUG
  • Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin të mençëm. SHKODËR
  • Mendjemadhi niset me kalë, kthehet me këmbë. KORÇË
  • Më parë mëso veten, pastaj të tjerët. JUG
  • Mos i zbulo petët byrekut, se i dalin lakrat. BERAT
  • Mos mëso ustanë, po merri zananë. PËRMET
  • Mos u kapardis si gjeli në plehra. SHIJAK
  • Mos u mat me hijen e me njerëzit. JUG
  • Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORË
  • Në portën e të shurdhit mos trokit. KORÇË
  • Nga ferra e vogël del lepuri i madh. JUG
  • Nuk mësohet plaku si do krehur mjekra. JUG
  • Njeriu sido që të bëjë, nuk e kapërcen dot hijen e tij. KORÇË
  • Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANË
  • Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORË
  • Pyetën mushkën, cilin ka baba; "kam dajo kalën" - tha. JUG
  • S'e lenë hunda me pa larg. KRUJË
  • S'ka lezet në kokën e zgjebur, shamia e mëndafshtë. KORÇË
  • S'ka të shurdhët, më të shurdhët nga njeriu që s'don dije. JUG
  • Sorra e mbante veten për pallua, po kur pa këmbët e saj qau. VLORË
  • S'tunden malet me përralla. JUG
  • Teneqe e prishur, ka zë të gërvishur. VLORË
  • Ti mbaje veten ulët, pa të ngrenë të tjerët. LABËRI
  • Ti qesh me të tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH
  • Trimërinë pas luftës e urtësinë pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR
  • Trimi që lëvdohet, nuk të vret. KOSOVË
  • U bë dhija me tremb ujkun. VLORË
  • U bo veja me mësue pulën. KAVAJË
  • U hap dheu, doli një plesht. JUG
  • U mbars mali, polli një mi. JUG
  • Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORË
  • U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR
  • Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG
  • Ai që e ka provue din edhe me të mësue. KOSOVË
  • Bëne vath e ve në vesh. SHKODËR
  • Bëj si të thotë më i madhi. JUG
  • Bleta din si bëhet mjaltët. JUG
  • S'di gomari të haj tagji. PËRMET
  • Dami të bëhet mësim. DIBËR
  • Kush s'pyet mbetet budalla. JUG
  • Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG
  • Njeriu pa shkollë, asht si pemë e egër. VERI

 

 

Comments

Add comment

Overview of comments

Cegir02

(Fuyot17, 2018-12-07 20:09)

http://whozwholive.ning.com/profiles/blogs/donde-a-la-orden-ketoconazol-200-mg-sin-receta-en-internet-puerto
http://recampus.ning.com/profiles/blogs/doxepine-puedo-comprar-sin-receta-entrega-r-pida-honduras
http://brooklynne.net/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-zyad-60-mg-gen-rico-online-brasil
http://153.126.169.73/GaijinConcierge/index.php?qa=20036&qa_1=discount-sildenafil-citrate-shipping
http://luvisart.ning.com/profiles/blogs/daygra-sildenafil-citrate-como-comprar-sin-receta-de-calidad
http://showmeanswer.com/index.php?qa=37840&qa_1=como-fa%C3%A7o-comprar-ciavor-tadalafil-gen%C3%A9rico-internet-brasil
http://laugarnecaravans.ning.com/profiles/blogs/sildava-100-mg-como-comprar-al-mejor-precio-dominicana-comprar
http://kasabovart.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-sotalol-betapace-gen-rico-pre-o-pela-net
http://network-marketing.ning.com/profiles/blogs/order-ranitidine-online-can-i-order-zantac-in-trusted-medstore
http://higgs-tours.ning.com/profiles/blogs/achat-phoslo-calcium-acetate-forum-acheter
http://soruanaliz.com/index.php/19049/acheter-vrai-lovemore-tadalafil-pilule-lovemore-tadalafil
https://www.loosemusicent.com/blogs/1118/13065/lifty-order-safely-where-to-purchase-sildenafil-citrate-no-nee
http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/order-discount-clarinex-5mg-online-how-to-order-clarinex-online
http://neikasworld.ning.com/profiles/blogs/buy-viagra-where-to-buy-sildenafil-citrate-no-need-script
http://www.q-voice.tv/old/redirect/test/qa/index.php?qa=67832&qa_1=viagra-puedo-comprar-sin-receta-con-garantia-estados-unidos
http://mcspartners.ning.com/profiles/blogs/mysoline-primidone-250-mg-vrai-bas-prix-achat-avec-visa-site
http://borrowmyburrito.ning.com/profiles/blogs/como-posso-comprar-viagra-gen-rico-rep-blica-federativa-do-brasil
http://newyorkundergroundradio.ning.com/profiles/blogs/c-mo-realizar-un-pedido-zuandol-100-mg-env-o-libre-espa-a
http://higgs-tours.ning.com/profiles/blogs/sildenaxyl-150-mg-como-posso-comprar-entrega-24h-internet
http://www.facecool.com/profiles/blogs/generique-uroxatral-alfuzosin-achat-site-s-curis-achat-uroxatral
http://adrenalineprovinggrounds.ning.com/profiles/blogs/zygora-sildenafil-citrate-50mg-bon-marche-en-ligne-site-fiable
http://vc.capitaltrustbanking.com/blogs/68/12719/baclopar-10-mg-como-comprar-on-line-brasil
http://europe-ecologie-aube.ning.com/profiles/blogs/discount-nexium-20-mg-order-online-how-to-buy-esomeprazole-online
http://crossroadshob.ning.com/profiles/blogs/sildara-120-mg-como-posso-comprar-gen-rico-com-desconto-internet

Xecuj53

(Jibiw09, 2018-12-06 10:12)

http://source1law.com/s1l/blogs/222/7621/zenegra-buy-how-to-order-sildenafil-citrate-cheap http://brooklynne.net/profiles/blogs/orgodenafil-buy-safely-where-can-i-order-sildenafil-citrate-no http://cdloga78.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-clozapina-clozaril-gen-rico-entrega-48h https://www.mysocialpeople.com/blogs/2147/12828/cloridrato-de-triexifenidil-2-mg-comprar-mais-barato-comprar-c http://smssaff.sagada.org/profiles/blogs/zyad-tadalafil-onde-comprar-gen-rico-n-o-precisa-receita-m-dica https://www.olliesmusic.com/blog/18492/cГіmo-realizar-un-pedido-bisoprolol-fumarate-sin-receta-fiable-andorra/ http://foodtube.net/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-nipatra-sildenafil-citrate http://www.gorelations.com/blogs/5228/40134/ou-commander-du-apcalis-sx-tadalafil-vente-tadalafil-en-ligne http://movsam.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-nor-vibrax-env-o-urgente http://caisu1.ning.com/profiles/blogs/cheap-vasifil-25mg-order-online-where-can-i-buy-sildenafil http://www.facecool.com/profiles/blogs/buy-lerk-100mg-do-you-need-a-prescription-to-buy-lerk-canada http://jawbite.ning.com/profiles/blogs/site-fiable-achat-viagra-sildenafil-citrate-100mg-vente https://www.mysocialpeople.com/blogs/2153/12841/oxybutin-oxybutynin-5mg-donde-comprar-con-garantia-estados-unid http://recampus.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-sildara-130mg-gen-rico-de-forma-segura http://ggwadvice.com//index.php?qa=52627&qa_1=site-pour-acheter-pycalis-tadalafil-tadalafil-femmes-acheter http://bricolocal.com/profiles/blogs/comprar-generico-duodart-buen-precio-uruguay http://libertyattendancecenter1969.ning.com/profiles/blogs/order-erecsil-25mg-online-how-to-get-best-price-on-erecsil http://laugarnecaravans.ning.com/profiles/blogs/achat-express-tarim-baisse-prix-sans-ordonnance-ou-trouver-du http://conniesdance.ning.com/profiles/blogs/havante-sildenafil-citrate-100mg-en-ligne-bas-prix-achat-securise https://www.olliesmusic.com/blog/33857/cГіmo-realizar-un-pedido-metronidazole-200-mg-en-internet-argentina-comprar-/ http://jawbite.ning.com/profiles/blogs/comprar-ciavor-gen-rico-envio-urgente-via-internet http://sfchsjournalism.ning.com/profiles/blogs/achat-en-ligne-levatra-bon-marche-sans-ordonnance-achat-levatra http://flirtfinder4u.com/blogs/post/24223 http://digitalguerillas.ning.com/profiles/blogs/cialysin-donde-comprar-sin-receta-fiable-puerto-rico http://professoratciutatvella.ning.com/profiles/blogs/doxycycline-comprar-en-farmacia-en-linea-fiable-estados-unidos http://crossroadshob.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-avanafil-dapoxetina-200 http://crossroadshob.ning.com/profiles/blogs/site-seguro-para-comprar-ciavor-20mg-gen-rico-pela-internet http://lifestir.net/blogs/post/74238 http://bigtombolo.ning.com/profiles/blogs/farmacia-online-donde-comprar-generico-amore-36-60-mg-sin-receta

Ihori18

(Seref87, 2018-12-04 00:08)

https://derhan35.tumblr.com
https://cont--nue.tumblr.com
https://agravio-moral.tumblr.com
https://dreamingofsehun.tumblr.com
https://portvaillant.tumblr.com
https://spookoplazm.tumblr.com
https://blanc-perfumes.tumblr.com
https://nephelobates.tumblr.com
https://honeyhoneyxo.tumblr.com
https://flavoxate-buy-no-prescription.tumblr.com

Qicoy03

(Axera68, 2018-11-29 23:31)

https://shinobi-legends.tumblr.com
https://hsseniorstudyblr.tumblr.com
https://flavoxate-buy-no-prescription.tumblr.com
https://agravio-moral.tumblr.com
https://elazul-es-un-color-calido.tumblr.com
https://minjoooonie.tumblr.com
https://g0ldlace.tumblr.com
https://horngryinberlin.tumblr.com
https://romance-entre-las-letras-el-y-yo.tumblr.com
https://therealthiccdink.tumblr.com
https://cursedbuthappy.tumblr.com
https://hold-on-to-memories.tumblr.com
https://marina-diamandis-moved.tumblr.com
https://frases-status-amor.tumblr.com
https://oqueelaera.tumblr.com
https://loucolobolupin.tumblr.com
https://justlife03.tumblr.com

asgje

(klara, 2010-03-22 17:40)

keto jan budalliqe ca flisni more si skeni turp.budallenj

kari

(pilli, 2010-03-22 17:39)

hahhhahaha ose kari ia fut pillit dhe bertet,oh oh oh oh oh oh oh oh oh

jugu

(anita, 2010-03-22 17:37)

jemi doren ta fut ne pill

ku je ti

(leta erleta, 2009-11-12 18:48)

oh ti je

hahahha

(beni, 2009-11-12 18:46)

lindi kur pordh pordh mir